Reklamı kapat

Reklamı kapat
Cadde News Gazetesi
Başlık

(YENİAD) SELMAN ESMERER, İSTER KRİZ DEYİN İSTER BAŞKA İSİM VERİN!

Mukavva ambalaj sektöründe faaliyet gösteren Elif Ambalajın sahibi ve Yeni Bir Dünya Sanayici ve İş Adamları Derneği (YENİAD) Genel Başkanı Selman Esmerer, Yeni Bir Dünya Sanayici ve İş Adamları Derneği YENİAD’ın faaliyetlerini, Ülkemizin son dönemlerde yaşadığı ekonomik krizi ve krizden çıkışın yollarını gazetemize anlattı. Mazlum milletlerde, adil ve paylaşımcı olmayan her şeyin ölçüsü para ve […]

(YENİAD) SELMAN ESMERER, İSTER KRİZ DEYİN İSTER BAŞKA İSİM VERİN!
23 Eylül 2018 - 13:44 'de eklendi.

Mukavva ambalaj sektöründe faaliyet gösteren Elif Ambalajın sahibi ve Yeni Bir Dünya Sanayici ve İş Adamları Derneği (YENİAD) Genel Başkanı Selman Esmerer, Yeni Bir Dünya Sanayici ve İş Adamları Derneği YENİAD’ın faaliyetlerini, Ülkemizin son dönemlerde yaşadığı ekonomik krizi ve krizden çıkışın yollarını gazetemize anlattı.

Mazlum milletlerde, adil ve paylaşımcı olmayan her şeyin ölçüsü para ve faiz olan sömürü sistemine karşı duruş ve alternatif arayışları içerisinde olduklarını bunun için Milli Görüş Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbaka’nın ideali olan “Yeni Dünya” hedefini gerçekleştirmek için kurdukları Yeni Bir Dünya Sanayici ve İş Adamları Derneği (YENİAD) Genel Başkanı Selman Esmerer, Mazlum milletlerde, adil ve paylaşımcı olmak, İslam ülkeleri arası iş birliği geliştirmek, İslam ülkelerine ziyaretler geziler düzenleyerek gelişen teknolojilerde yazılım ve bilgisayar otomasyon konularında üyelerini yönlendirmek hedeflerini ve yaşanan ekonomik krizi gazetemize anlattı.,

 “Mazlum milletlerde, adil ve paylaşımcı olmak”

Niçin YENİAD?

Yeni Bir Dünya Sanayici ve İş Adamları Derneğini bir yıl önce kurduklarını dile getiren Yeni Bir Dünya Sanayici ve İş Adamları Derneği (YENİAD) Genel Başkanı Selman Esmerer, “merhum Liderimiz Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hocamız hayatı boyunca her platform da batılıların olduğu sömürüye dayalı kapitalist, Siyonist sisteminin hakim olduğu bir dünya var. İslam dünyası bu dünyanın tahakkümü altında. Mazlum milletlerde, adil ve paylaşımcı olmayan her şeyin ölçüsü para ve faiz olan bir sömürü sistemi var dünyada. En geniş manasıyla Hocamızın ifadesi ile bu adaletsiz ve sömürü sistemini değiştirmek Adil Bir Düzen kurmak, yedi milyar insanlığın iki cihan saadeti için çalışmak, derneğimizin ismini hocamızın sık kullandığı cümleden esinlenerek Yeni Bir Dünya Sanayici ve İş Adamları Derneği (YENİAD) ismini koyduk” dedi.

“İslam ülkelerine ziyaretler geziler düzenliyoruz”

(YENİAD) çalışmalarından bahseder misiniz?

Dernek olarak iş adamları sektöründe faaliyet gösterdiklerini dile getiren (YENİAD) Genel Başkanı Selman Esmerer, “İş adamlarımızın önünü açmak, birlik oluşturmak, dünyada gelişen teknolojiye göre ortaklarımızı bilgilendirmek yönlendirmek, İslam ülkeleri arası iş birliği geliştirmek için İslam ülkelerine ziyaretler geziler düzenliyoruz.  Yeni Bir Dünya Sanayici ve İş Adamları Derneği (YENİAD) olarak ilk ziyaretimizi Sudan dan başladık. Bir haftalık Sudan ziyaretimiz de çalışma yaptık. Ziyaretlerimize Malezya ve Endonezya öncelikle olacak. Yeni Dünya Bir Sanayici ve İş Adamları Derneği (YENİAD) 250 üyesi var. 40 ilimizde teşkilatlanmış durumdayız. Seksen bir ilimizde teşkilatlanma çalışmalarımız devam ediyor. Hedefimizde ülkemizin tamamında teşkilatlanarak iş adamlarımızı temsil edeceğiz. Yeni Bir Dünya Sanayici ve İş Adamları Derneği (YENİAD) olarak şirketlerimize ekonomik kriz ile ilgili bilgilendirme toplantıları, Üniversitelerle birlikte bilgi alış verişi ve iktisadi boyuttan hocalarımızı konuk edeceğiz. Gelişen teknolojilerde yazılım ve bilgisayar otomasyon konularında üyelerimizi yönlendirmek istiyoruz. Çünkü birçok sektörde tıkanma var. Klasik sektörlerde tıkanma sürecine girdi. Türkiye katma değerde ileri teknolojide fazla varlık gösteremiyor” dedi.

“Teknolojide, atağa geçmemiz gerek”

Teknolojide Hindistan’ın dünyada bir atağı gözüktüğünü dile getiren Selman Esmerer, “Hindistan’ın  sadece yazılım ihracatı 130 milyar dolar. Bizim ülke olarak toplam ihracatımız 160 milyar dolar. Hindistan’ın sadece yazılımdan ihracatı 130 milyar dolar. Diğer mamul ve maddelerde 130 milyar dolar ihracatı ülkemiz yakalaya bilmesi için % 10 gibi kar düşünürsek takribi 1,5 trilyon dolar ciro yaparsak 130 milyar doları karı ancak elde edebiliyoruz. Farklı alanlarda değişik imkanlar var. Dernek olarak bu alanlara üyelerimizi yönlendirmek istiyoruz” dedi.

 

Ülkemizin bugün yaşadığı temel sıkıntımız parametreleri bozuk olduğunu dile getiren (YENİAD) Genel Başkanı Selman Esmerer, “ihracat 160 milyar dolar. İhracatımız 240 milyar dolar. 80 milyar dolar diş ticaret açığı var. Bunun bir kısmını hizmet ve turizm sektöründen karşılanıyor. Hiç bitmeyen 50 milyar dolar civarında cari açığımız var. Ülkemiz bu 50 milyar doların karşılığında sürekli borçlanıyor. Bu şekilde devam eden sistem tıkandı. Ülkemiz yeni borçlanmada sıkıntı yaşıyor. Bu durumda piyasalarda sıkıntılara sebep oluyor. Faiz artışı yapılmasına rağmen döviz durdurulamıyor. Faizin yükselmesi piyasayı kilitledi” dedi.

“Sektörler Zor Durumda”

Sektörlerin bu günkü durumlarını nasıl görüyorsunuz?

Sektörlerin zor durumda olduğunu dile getiren Selman Esmerer, “Reel sektör sanayi, tüccar esnafı zor doruma soktu. Yüksek faizi esnaf ve sanayicinin karşılaması mümkün değil. Sektörlerin faizi karşılayacak ne geliri nede karı yok. Bir milyon kredi kullanmak isteyenin ayda 40 bin tl civarında bankaya bir bedel ödemek zorunda kalıyor. Bu sömürü çarkı haline geldi. Bir milyonluk dairenin kirası beş bin civarında banka bir milyonun karşılığında 40 bin tl aylık geri ödeme istiyor. Bankaların faiz oranları yüksek olması başta inşaat, otomotiv ve diğer sektörleri işsizliğe sürüklüyor” dedi.

“iki tane temel etkeni oluyor”

Selman Esmerer, Bu krizlerin iki tane temel etkeni oluyor. Birincisi hayat pahalanıyor, devalüasyon oluyor. alım gücü düşüyor. Herkes fakirleşiyor.  İkincisi işsizlik. İşsizliğe bağlı işten çıkarmalar başladı. Bir sanayici kuruluş düşünün 80 kişi çalıştırıyor. 40 personeli işten çıkararak masrafları kısıtlayarak firma kendini korumaya alıyor. Bu durum çalışan insanları işsiz bırakıyor. Başta temel ihtiyaçlarını alma imkanı kalmıyor. Bugün yaşadığımız krizin en kötü tarafı bir hayat pahalanıyor, iki insanlar işsiz kalıyor. Bu krizden kısa orta uzun vadede planlar yapılması lazım. Bu iktidarın bugüne kadar Kemal Derviş, modeliyle gelindiği durum ortada inşaat sektörü üzerine bina edilen bir ekonomi az üretim çok tüketen bir ekonomi ile gitmediği açıkça ortadadır. Adına ne derseniz deyin kriz deyin veya demeyin açık olan kötü yönetilen bir ekonomi var” dedi.

“Dış Güçler Müdahalesi Doğrudur”

Sizce diş güçlerin müdahalesi var mı?

(YENİAD) Genel Başkanı Selman Esmerer,”1994 Tansu Çiller ve 2001Bülent Ecevit döneminde bunların adına kriz denmişti. Bugün sadece algı operasyonuyla bunun içinden çıkamayız. Evet dış güçler müdahalesi doğrudur. Peki hükümet olarak ekonomini sağlıklı haline getirmek için üretim, ihracatını artırmak için ne yapıyorsun. Ciddi bir irade, yönlendirme, fizibilite, proje, yapılandırması yok” dedi.

“ALLAH (C.C.) Ayetinde israf etmeyin buyuruyor”

Ülkemizin kamu harcamalarını başka ülkelerle karşılaştırılısa?

Esmerer, “Kamu masrafları çok yüksek, kamuda tasarruf yapılacak deniyor ama görünürde yapılan bir şey yok. Çok tartışılan saraylar, masraflar, kamunun kullandığı araç sayıları araç kiralamaları hem merkezi hükümet ve yerel belediyelerde aşırı rakamlar var. 110 binden fazla araçtan ve kiralamadan bahsediliyor. Almanya ülkemizin 10 kat büyüklüğünde bir trilyon dört yüz milyar dolar ihracatı var. Almanya da kamuda kullanılan araba sayısı 10 bin olduğu söyleniyor. Almanya’nın nüfusu biz den fazla gelişmişliği ve her şeyi ile bizden fazla olan bir ülkede tasarruf en başta olduğu gözüküyor. İslam da tasarruf için ALLAH Ayetinde israf etmeyin buyurmasına rağmen bizde israf, şaşaa tantana maalesef çok yüksek, bütün bunların elden geçirilmesi lazım” dedi.

“Hükümet Her Seferinde Vatandaşa Müracaat Ediyor”

24 Haziranda Saadet Partisi Gündeme Getirmişti bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun 24 Haziran seçimlerinde uyardığını dile getiren Yeni Bir Dünya Sanayici ve İş Adamları Derneği (YENİAD) Genel Başkanı Selman Esmerer, “yatırımların gözden geçirilmesi, öncelikli olanların yapılması, lüzumsuz ve sonra yapılması gerekenlerin ertelenmesi lazım geldiğini dile getirmişti. Bugün hükümet yeni adım attı. Bu konuda geç kaldı. Yap işlet devret modelinde garanti verilmemesi gerekiyor. Garanti verilen projeler büyük bütçe açığı verecek. Hükümet bütçe açığı verdikçe Askerlik, imar affı, torba yasa diyerek para toplamaya çalışıyor. çünkü bütçede gelir yok ama gider çok fazla hükümet her seferinde vatandaşa müracaat ediyor. Bu durum nereye kadar gidecek vatandaşta para yok. Vatandaş işsiz kalınca, aç kalacak, daha az ticarette hacmi dönüş olacak. Vatandaş ekonomik sıkıntı içerisinde olunca Araba daha az alacak. ÖTV, KDV devlete daha az ödeyecek. Vatandaşın alım gücü düştükçe alışveriş azalacak ve devletin bu durumda KDV gelirleri düşecek. Devletin ayakta durması için milletimizin aktif olması ve ticaretin canlı olması lazım. Çünkü bunların hepsini devlet vergilendiriyor. Direk veya dolaylı olarak. Vatandaşın alım gücü biterse akaryakıt, ekmekten elbiseye kadar her şeyde KDV var. Bu durumda devletimizin bütün gelirleri de azalacak. Ticaret canlı olmayınca devleti de zayıflatacak. Bütün bunları azaltacak tedbirler alınması lazım” dedi.

 

Dernek olarak çözüm önerileriniz nelerdir?

Milli Görüş olarak kalkınma hamlesini Türkiye’de gerçekleştirdiklerini dile getiren Yeni Bir Dünya Sanayici ve İş Adamları Derneği (YENİAD) Genel Başkanı Selman Esmerer, “bugünkü yaşadığımız krizin hemen sihirli çözümü yok. Uzun vadeli finansal yapısal üretimi artırıcı teşvik edici ve kalıcı yatırımlar yapmak gerekiyor. Dünya standartların da kaliteli ürünler yapıp dünya pazarlarına açılmak gerekiyor. Bizim ihracattan başka çıkış yolumuz yok. Şimdi finansal boyutta bar tur sistemi konuşuluyor. Belki çözüm olabilir yalnız orada dengeli değiliz. Çin’i örnek verirsek 27 milyar dolar ithalat yapıyorsun 2 milyar dolar ihracat yapıyorsunuz. Bu durumda 25 milyar dolar Çin lehine sizin aleyhinize alış veriş var. Bar tur da sadece 2 milyar dolar yapabilirsiniz. 25 milyar dolar büyük fark var. Buda mümkün gözükmüyor. Rusya ile öyle. Avrupa da bir birine yakın. Avrupa zaten Euro kullanıyor. Merhum Erbakan hocamızın yaptığı gibi İslam dinarı diyerek çok büyük projeyle ortaya çıkmanız gerekiyor. Alternatif para oluşturacaksınız. Finans piyasalarında adınız olacak bu ciddi bir çıkış olabilir. İhracatı artıracaksın. İhracat ithalat dengesini mutlaka oluşturacaksınız. Döviz açığı verdiğiniz müddetçe dövize ihtiyaç olacak. borçlanacaksınız. borç bulunmadığı zaman kiriz çıkacak. 1994, 2001, 2008 ve 2018 krizleri gibi… Tedbir alınmadığı sürece aynı krizleri döne döne yaşamak zorunda kalacağız. Ülkemiz tedbir alınmadığı sürece periyodik olarak bu krizleri yaşamak zorunda kalacak gibi” dedi.

“İster Kiriz Deyin İster Başka Bir İsim Koyun Bunun Tahribatı Ağır Oluyor”

Esmerer, “Siz buna ister kiriz deyin ister başka bir isim koyun bunun tahribatı ağır oluyor. İşletmeler iflas ediyor. İnsanlar işsiz kalıyor. Firmaların bir çoğu el değiştiriyor.  Bu durumunun ülkemize ciddi bir maliyeti oluyor. Tahribatı anlamanın yolu bankaların uyguladığı faiz… Firmaların çıkarttığı insanlardan anlıyorsunuz. Niçin iş yok işsizlik var. İnsanlar satış yapmak istemiyor batak verme korkusu var. Ham maddeye sürekli zam gelmesinden dolayı sattığının yerine koyamam korkusu var. Bu yaşadığımız durumun iyi analiz edilmesi lazım. Devletin piyasalara yardımcı olması lazım, devletin sanayicinin ihracatçının önünü açması lazım. Bunları başaramazsa gerçekten hem ülke olarak hem millet olarak çok büyük zarar göreceğiz. İki kere iki dört krizin etkileri çok yoğun olur. Asgari ücretliye bugün baktığımızda maaşı altın olarak  hesapladığımızda 4 çeyrek altına düşmüş. Dolar bazına bakarsak 250 dolara düşmüş bu durumun göstergesi ülke millet olarak komple fakirleşiyoruz. Eğer ülkemiz iyi yönetilmez ise akıllı politikalar üretilmez ise üretime ağırlık, ihracata ağırlık verilmezse bu bedeller artarak ödenmeye devam edilecektir. Asgari ücret daha aşağıya inebilir ve bu asgari ücrete de muhtaç olabilir insanlar önümüzde işsiz kalması riski var” dedi.

Röportaj: Halit Soytürk

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER