Reklamı kapat

Reklamı kapat
Cadde News Gazetesi
Başlık

BEYNİ OLUMSUZ ETKİLİYOR!

Telefon, tablet, elektronik ekranlar gibi cihazlarla çok fazla ilgilenen çocuklarda “OTİZM” belirtileri göstermeye başlıyor. Temiz Toplum Derneğinden “Sanal Otizm” uyarısı geldi. Televizyon, tablet, telefon gibi cihazların ekranına çok fazla maruz kalan çocuklarda “Sanal Otizm”  görüldüğünü dile getiren Temiz Toplum Derneği Genel Başkanı Bilal Ay, “Neyle ilgilenildiği kadar ne kadar ilgilenildiği de önemli. Bu tip cihazların […]

BEYNİ OLUMSUZ ETKİLİYOR!
27 Ekim 2018 - 18:02 'de eklendi.

Telefon, tablet, elektronik ekranlar gibi cihazlarla çok fazla ilgilenen çocuklarda “OTİZM” belirtileri göstermeye başlıyor.

Temiz Toplum Derneğinden “Sanal Otizm” uyarısı geldi.

Televizyon, tablet, telefon gibi cihazların ekranına çok fazla maruz kalan çocuklarda “Sanal Otizm”  görüldüğünü dile getiren Temiz Toplum Derneği Genel Başkanı Bilal Ay, “Neyle ilgilenildiği kadar ne kadar ilgilenildiği de önemli. Bu tip cihazların ekranlarına çok fazla bakan çocuklarda, “OTİZM” hastalığının belirtileri görülmeye başlıyor. Bu ekranlara 45 dakikadan fazla maruz kalan çocuklar bundan olumsuz etkilenmeye başlıyor. Çünkü bu ekranlardaki renkler doğal renkler değil” dedi.

“Beyni Olumsuz Etkiliyor!

Beynin bu renkleri algılamakta güçlük çektiğini belirten Ay, “Beyin çok fazla efor harcıyor. Bu yüzden de 2 sıkıntı meydana geliyor. Birincisi beyin uyku moduna geçemiyor ve uykuda yapması gereken toksin temizliğini yapamıyor. İkincisi ise gözün hemen arkasında bulunan, beynin beyni olarak bilinen ve kişinin tüm davranışlarını, sosyal ilişkilerini, planlama ve karar mekanizmalarını yöneten kısım da olumsuz etkileniyor” dedi

“1 Saati Geçmesin”

Yaşanan olumsuzlukların tedavisinin mümkün olduğunu da belirten Bilal Ay, “Elbette ki bu hususta uzmanlarla görüşmek şart. Ancak ilk yapılması gereken şey, çocukların ekranla birlikte geçen sürelerine düzenleme getirmek.  Örneğin 18 aydan küçük çocuklar hiçbir şekilde dijital ekranlara maruz kalmamalılar.  2-6 yaş grubunun ise 1 saati geçmemesi gerekiyor. 6 yaşından büyüklerde ise çocukların sosyal yaşantısını etkilemeyecek, görev ve sorumluluklarını aksatmayacak şekilde bir planlama yapılması gerekiyor” dedi.

 

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER