Reklamı kapat

Reklamı kapat
Cadde News Gazetesi
Başlık

ASIRLIK ANIT AĞAÇLARIN SONU NE OLACAK

İstanbul Anadolu yakasının kişi başına düşen yeşil alan bakımından en zengin ilçelerinden olan Sancaktepe-Samandıra’da nedeni bilinmeyen bir şekilde ağaçlar kurumaya başladı. Sancaktepe İlçesi sınırlarında Samandıra mezarlığının başlangıcı olan Osman Gazi Caddesi ve Mine Fora Caddesi üzerinde bulunan ağaçların bir kısmı kurumuş bir kısmı da kurumaya yüz tutmuş durumda. Daha önce belediye tarafından dalları budanıp LED […]

ASIRLIK ANIT AĞAÇLARIN SONU NE OLACAK
21 Kasım 2018 - 23:48 'de eklendi.

İstanbul Anadolu yakasının kişi başına düşen yeşil alan bakımından en zengin ilçelerinden olan Sancaktepe-Samandıra’da nedeni bilinmeyen bir şekilde ağaçlar kurumaya başladı.

Sancaktepe İlçesi sınırlarında Samandıra mezarlığının başlangıcı olan Osman Gazi Caddesi ve Mine Fora Caddesi üzerinde bulunan ağaçların bir kısmı kurumuş bir kısmı da kurumaya yüz tutmuş durumda.

Daha önce belediye tarafından dalları budanıp LED ışık takılarak süs ağacına çevrilen ağaçların neden kurutulmaya bırakıldığı ile ilgili yetkililerden bir açıklama henüz gelmedi.  Sancaktepe ilçesinin tarihi mirası anıt ağaçların bu şekilde birer birer kuruması, dalları budakları kesilip güya caddeye estetik verildi imajı ile elektrikli  tellerle sarılarak kurutulmuş olması anıt ağaçların ve anıt değerindeki ağaçların akıbetinin sorgulanmasına neden oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığının tescil ettiği, isim ve görsellerini paylaştığı Saplı Meşe (Quercus robur) cinsi her biri yüzyılı aşmış bu ağaçların devam olan kurutulmuş, budanmış, kurumaya yüz tutmuş bu ağaçlar neden koruma altına alınmıyor? Tabii olarak vatandaşın aklına gelen soruları biz de buradan dile getiriyoruz.

Buradan bir rant mı sağlanacak?  Vatandaşlardan bilgi mi kaçırılıyor? asırlık ağaçların bazılarının neden bu halde?  Cadde News Gazetesi olarak Belediye yetkililerden bilgi almaya çalışıyoruz. Aldığımız bilgiler ışığında siz okurlarımızı da bilgilendirmeye devam edeceğiz.

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER