Reklamı kapat

Reklamı kapat
Cadde News Gazetesi
Başlık

DAĞIDIR, ALEVİLİK, SEVGİ DİLİDİR…

Güvenç Abdal Araştırma Eğitim Kültür ve Tanıtma Derneği Genel Başkanı Sakine Dağıdır ile Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Halit Soytürk,  Güvenç Abdal Ocaklarını ve Alevi Kültürünü konuştu. Dünya insanları kardeştir, Alevilikte Din, Dil Irk ayrımı yoktur. Yaratılanı yaratan dan dolayı severiz, alevi düşüncesi evrenseldir. Eline diline beline sahiptir çünkü alevinin dini sevgi dilidir diyen Güvenç Abdal […]

DAĞIDIR, ALEVİLİK, SEVGİ DİLİDİR…
22 Aralık 2018 - 15:20 'de eklendi.

Güvenç Abdal Araştırma Eğitim Kültür ve Tanıtma Derneği Genel Başkanı Sakine Dağıdır ile Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Halit Soytürk,  Güvenç Abdal Ocaklarını ve Alevi Kültürünü konuştu.

Dünya insanları kardeştir, Alevilikte Din, Dil Irk ayrımı yoktur. Yaratılanı yaratan dan dolayı severiz, alevi düşüncesi evrenseldir. Eline diline beline sahiptir çünkü alevinin dini sevgi dilidir diyen Güvenç Abdal Araştırma Eğitim Kültür ve Tanıtma Derneği Genel Başkanı Sakine Dağıdır, ile Sancaktepe Sarıgazi de bulunan genel merkezlerinde samimi bir ortamda sorularımızı yanıtlayan Başkan Sakine Dağıdır ve genel sekreter Mehmet Çoban’a teşekkür ederiz.

Güvenç Abdal Araştırma Eğitim Kültür ve Tanıtma Derneği Genel Başkanı Sakine Dağıdır, Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Halit Soytürk’ün sorularını yanıtladı.

Soytürk; Sayın Başkan, Güvenç Abdal kimdir?

Güvenç abdal Hünkâr Hacı Bektaş Veli’nin dervişlerinden bir tanesi olduğunu dile getiren Güvenç Abdal Araştırma Eğitim Kültür ve Tanıtma Derneği Genel Başkanı Sakine Dağıdır, Er Güvenç Abdal, aynı zamanda “Hünkâr Hacı Bektaş Velinin Amcasının oğludur. Esas ismi Halil dir. Yaptığı Hizmetlerden dolayı Er Güvenç (Güvencim) İsmi Hünkar tarafından verilmiştir. Başta Çepni Türk’leri olmak üzere Karedeniz’de bulunan Türkmen boylarının bağlı olduğu ocak Güvenç Abdal Ocağıdır. Güvenç Abdal Gümüşhane ili Kürtün ilçesi Taşlıca Köyü’ne yerleşerek Karadeniz’e İslam inancını ve Alevi Düşüncesinin yayılmasına öncülük etmiştir. Güvenç Abdal’ın Gümüşhane Kürtün İlçesi Güvende yaylasında temsili makam mezarı bulunmaktadır. Makam mezarının olduğu yerden sır olduğu ve şu anda Hünkar Hacıbektaş Veli Dergahında Türbesi bulunmaktadır” dedi.

“Milyona Yakın Dede ve Taliplerden Oluşan Nüfusa Sahiptir”

Soytürk; Sayın Başkan, Güvenç Abdal Araştırma Eğitim Kültür ve Tanıtma Derneği ne zaman ve kimler kurdu?

Sarıgazi Merkezde 2007 yılında dedeler ve talipler tarafından kurulduğunu dile getiren Derneği Genel Başkanı Sakine Dağıdır, “1300 yıllardan günümüze kadar 16 vilayet 400 yerleşim yerinde dede ve talipleri bulunan alevi yolunun canları bu topraklarda yaşamaktadır. Er Güvenç Abdal topluluğu bir milyona yakın dede ve taliplerden oluşan nüfusa sahiptir. Güvenç Abdal Derneğimizin üyeleri aktif üyelerden oluşmaktadır. Karadeniz de Derneğimize bağlı Cem Evlerimiz yoğundur. Birlik beraberliğimizi geniş kitlelere ulaştırmak için hizmet eden bir derneğiz” dedi.

“Tarihimizi Bir Araya Getirdik”

Soytürk; Sayın Başkan, Güvenç Abdal Ocakları Külliyatından bahseder misin?

Üç yıldan fazla süren çalışmanın ürünü olan Güvenç Abdal Ocaklıları külliyatın tarihi belgelerin ışığında hazırlandığını dile getiren Başkanı Sakine Dağıdır, “Külliyatı hazırlayan ekip devletimizin ve başbakanlık kütüphanelerinde yaptıkları çalışmalarda elde edilen belgeler ile oluşmaktadır. Osmanlıca ve farsça olan belgeler Türkçeleştirilerek külliyatımızda kayıt altına alınmıştır. Çalışmamıza katkı veren Eskişehir, Karadeniz Teknik, Tunceli ve Ordu üniversiteleri ile derneğimiz alanında uzman hocalarımızla farklı çalışmalarına devam eden bir dernek.  Bu eser Güvenç Abdal Derneğinin yaptığı ilk ve tek çalışmayla bir ilki gerçekleştirmiştir. Külliyatımız 8 ciltten oluşan bir set bu setlerden 2000 adet baskı yaptırdık. Külliyatımızı ülkemizin tüm kamu kurum ve kuruluşlarına bedelsiz gönderdik. Hazırlanan külliyatımız Başta Cumhurbaşkanlığı arşivinden tutun tüm Üniversiteler valilikler kaymakamlıklar arşivinde mevcuttur” dedi.

“Alevi Toplumlar İçin Resmi Bir Dijital Kayıt Olma Özelliğinde Taşıyor“

Soytürk; Sayın Başkan, Derneğin TRT ile beraber yaptığı çalışmadan bahseder misin?…

Tokat, Ordu, Giresun, Trabzon, Zonguldak Düzce ve İstanbul da çekimleri devam eden Belgeselin önemine dikkat çeken Güvenç Abdal Araştırma Eğitim Kültür ve Tanıtma Derneği Genel Başkanı Sakine Dağıdır, “Güvenç Abdal Araştırma Eğitim Kültür ve Tanıtma Derneği TRT iş birliği ile yaptığımız projemizin çekimleri bir yıl sürecek. Güvenç abdal ocaklarının sosyal kültürel konusu olan dört bölümden oluşan bir belgesel olacak. Belgesel çekimlerimiz alevi kültürünü tamamen yansıtacak. Karadeniz Alevilerinin Güveç Abdal Ocağının Karadeniz Kuzeyin Erenlerinin Yaşam kültürel yaşamsal olarak doğumdan ölüme kadar tüm hayat konu alıyor.  Alevi topluluğun ne yerler ne giyerler nasıl geçinirler inançları nelerdir. Bu zamana kadar alevi kimliklerini getirmişler. Her konusunu işleyen bir belgesel çekimi oluyor. Belgeselimizde Karadeniz de unutulmaya yüz tutmuş meslekler olan Semer, Nalçılık, süpurğeçilik, üzerine çekimler devam ediyor.  Çekimlerin finali Sarıgazi Cem Evinde olacak. Alevi kültürünün bütün yönleriyle dijital kayıt alarak yüzyıl önce ve bugüne kadar yaşananları kayıt altına almış oluyoruz. Bu çekimler Güvenç Abdal Ocağı ve Alevi toplumlar için resmi bir dijital kayıt olma özelliğinde taşıyor” dedi.

“Alevilik, Sevgi Dilidir”…

Soytürk; Sayın Başkan, son olarak neler söylemek istersiniz?

Sakine Dağıdır, “Bizler Alevi Toplumları olarak Hak Muhammet Ali yoluna bağlı Hünkar Hacı Bektaş Veli efendimizin bıraktığı yolu yürütmeye çalışan bir toplumuz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız.

Bütün dünya ülkeleri bütün dünya insanları kardeştir diyorum. Alevilikte din dil ırk ayrımı yoktur. Yaratılanı severiz yaratandan dolayı. Alevi düşüncesi evrenseldir. Eline, diline, beline ve düstürüne sahip çıkan toplumdur. Çünkü  alevinin dili sevgi dilidir” dedi.

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER