Reklamı kapat

Reklamı kapat
Cadde News Gazetesi
Başlık

ZAMANI OKUMAK YADA GELECEK YOLCULUĞU

İnsani değerler üzerinden yapılır. Malum robotik yapılara günümüzde her şeyi yaptırıyorsunuz ama onu okuma ve değerlendirme yine insana aittir. Küreselleşen dünyada bilgi çağının sınırları fazlaca zorlanmakta. Giderek insanlar robota, robotlar da insana dönüşmektedir. Belki de insan oğlu eliyle yaptığının karşılığını fena şekilde alacaktır. Görünen o ki insan oğlu eliyle yaptığını bir süzgeçten geçirmeden, içine ruh […]

ZAMANI OKUMAK YADA GELECEK YOLCULUĞU
09 Temmuz 2019 - 10:00 'de eklendi.

İnsani değerler üzerinden yapılır. Malum robotik yapılara günümüzde her şeyi yaptırıyorsunuz ama onu okuma ve değerlendirme yine insana aittir.

Küreselleşen dünyada bilgi çağının sınırları fazlaca zorlanmakta. Giderek insanlar robota, robotlar da insana dönüşmektedir. Belki de insan oğlu eliyle yaptığının karşılığını fena şekilde alacaktır. Görünen o ki insan oğlu eliyle yaptığını bir süzgeçten geçirmeden, içine ruh koymadan, sanat koymadan, yarına kalıcılık koymadan yaparsa şüphesiz kronoloji cetvelinde boşluk olarak kalacaktır.

Bütün milletler kendilerini var eden nedenlerle yaşarlar. Kendilerini var eden nedenleri küreselleşme uğruna harcadıklarında ne aldıklarına bir daha bakmalıdır. Kendi topraklarına mühür vurmadan, dünü yarına bağlamadan yaşamaya çalışmak milletler için felaketlerin en büyüğü olacaktır.

Yüzyılların öğüttüğü zaman diliminde, hız ve haz çağında yaşıyoruz. Düne göre çok hızlı yaşadığımız kesin. En azından düne göre çok hızlı ve çok fazla tüketiyoruz herşeyi. Ancak yarına ne kaldığı konusunda hiçbir kanaat ve öngörümüz yok. Belki yarın bu günden daha hızlı ve hazlı olacak ancak ellerindeki maddi ve manevi nesnelerin ne olacağı, hangi değerler silsilesine sahip olacaklarına dair tahminlerimizin tutmayacağı ayan beyan ortada.

Yapay kavramlar üzerinden yapılan bütün tartışma, çatışmaların bir nesil bile geçmeden anlamsız hale geldiğini gördüğümüz halde, kendi milli ve dini kültürümüzü tüm meselelerin tam da ortasına koyup devam etmez isek, bilgi varlıklarımızı ve değerlerimizi bu mihenk üzerine oturtmaz isek küreselleşme adı altında sunulan post, ultra, (say say bitmez) küreselleşme kavramı içinde eriyeceği gerçeği sadece bir endişe olmaktan çıkar ve fiili gerçeğe dönüşür. Milletçe imkanlarımızın elverdiği ölçüde değişimi, zamanı doğru okuyup bu değişim ve zamanın ruhuna uygun aktarımları yapmalıyız. Her aktarımda mutlaka ince elek kullanmalıyız. Meseleyi birilerine bırakıp, boş geçemeyiz.

Zamanın ruhunu yakalıyoruz diye, değişim yaşıyoruz diye birilerinin dayatmalarını tereddütsüz kabul, kendi değerlerimizi, dini, milli, yöresel örf ve ananelerimizi bir çırpıda ucube yorumlara, küçümseme ve horgörmelere terk edemeyiz. Eğer terk edersek sadece geçmişimize mahcup olmayız. Aynı zamanda geleceğimizi de kapatmış oluruz.

Zamanı ve  değişimi okumakta iki yüzlü ifade ve kavramlara kanmamalıyız. Artık hiçbir şey eskisi değil. Evet değil. Her şeyin eskisi gibi olması da şart değil. Eskisi gibi olması gerekenler ile olmaması gerekenlerin neler olduğunu iyi bildikten, doğru tanımladıktan sonra  eskisi gibi olmuş olmamış problem değil. Örneğin büyüklere, yaşlılara saygı gösterin. İster minderin baş köşesine oturtun isterseniz rahat bir koltuğa oturtun ne fark eder. Önemli olan büyüklere saygı göstermek değil mi?

Herkesce malum olduğu üzere gelecek tasarımlarında/tasavvurlarında geçmişteki alışkanlıklarımız, birikimlerimiz, kabullerimiz bize yön verir. Değişim bir yolculuktur. Her yolculuğa çıkışta o yolculuk için yanımıza en gerekli olanları alırız. Mümkün olduğunca yükten kurtulmaya çalışırız.

Gelecek tasarım ve tasavvurunda yanımıza neleri almamız gerektiğini bir daha gözden geçirelim.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER