Reklamı kapat

Reklamı kapat
Cadde News Gazetesi
Başlık

KAYA; TÜRKİYE’NİN SURİYE’DE ÖNGÖREMEDİĞİ SONUÇLARIN İRAN’DA ÖNGÖRMESİ ŞART!

KAYA; TÜRKİYE’NİN SURİYE’DE ÖNGÖREMEDİĞİ SONUÇLARIN İRAN’DA ÖNGÖRMESİ ŞART! Uluslararası İlişkiler Uzmanı Mustafa Kaya, Cadde News Gazetesi ve Tv ye gündemi değerlendirdi. S-400’ler, ABD ile İran arasında gergin geçmesi, ABD Başkanı Donald Trump 45 senatörüyle beraber Türkiye’yi görüşmesini ve Türkiye’nin Petrol ve Doğalgaz arama çalışmaları hakkında Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı Mustafa Kaya, […]

KAYA; TÜRKİYE’NİN SURİYE’DE ÖNGÖREMEDİĞİ SONUÇLARIN İRAN’DA ÖNGÖRMESİ ŞART!
25 Temmuz 2019 - 23:31 'de eklendi.

KAYA; TÜRKİYE’NİN SURİYE’DE ÖNGÖREMEDİĞİ SONUÇLARIN İRAN’DA ÖNGÖRMESİ ŞART!

Uluslararası İlişkiler Uzmanı Mustafa Kaya, Cadde News Gazetesi ve Tv ye gündemi değerlendirdi.

Uluslararası İlişkiler Uzmanı Mustafa Kaya, Cadde News Gazetesi ve
Cadde News TV’nin Genel Yayın Yönetmeni Halit Soytürk

S-400’ler, ABD ile İran arasında gergin geçmesi, ABD Başkanı Donald Trump 45 senatörüyle beraber Türkiye’yi görüşmesini ve Türkiye’nin Petrol ve Doğalgaz arama çalışmaları hakkında Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı Mustafa Kaya, Cadde News Gazetesi ve Cadde News TV’nin Genel Yayın Yönetmeni Halit Soytürk’ün sorularını cevapladı.

S-400’ler Türkiye’nin hava savunmasını için çok önemli olduğunu dile getiren Uluslararası İlişkiler Uzmanı Mustafa Kaya, Türkiye’nin Suriye’de öngöremediği Sonuçların İran’da öngörmesi şart olduğunu, ABD’nin yaptırım durumunda başta bundan ABD zarar görür ve bölgede dengeler acısından zarar göreceğini ve Türkiye’nin Petrol ve Doğalgaz arama çalışmaları, Türkiye’nin bu anlamda Kuzey Kıbrıs da yapmaya çalıştığı Kuzey Kıbrıs’ın hakkını korumak adına ve Türkiye Cumhuriyetinin kıta sahasında korumak adına yaptığı girişimler bu anlamda önemlidir. Bununda devam ettirilmesi gerekir” dedi.

S-400’LER TÜRKİYE’NİN HAVA SAVUNMASINI İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Soytürk; Sayın Kaya, S-400’ler ilgili görüşlerini alabilir miyiz?

S-400’ler Türkiye’nin hava savunmasını için çok önemli olduğunu dile getiren Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı Mustafa Kaya, “Türkiye’nin böyle bir savunma sistemine ihtiyacı var. Özellikle Suriye’deki meseleler ardından Kıbrıs’ta ortaya çıkan gelişmeler Türkiye’nin güvenlik endişesinin tavan yapmasın dan dolayı böylesine riskli bir ortamda S-400 gibi hava savunma sistemi bulunması tabi ki Türkiye’nin ihtiyacı. Bu ihtiyacı karşılamak adına Türkiye’nin ortaya koyduğu çaba önemli” dedi.

Mustafa Kaya; “S-400’lerin alınmasıyla ilgili ta başından beri Saadet Partisi olarak biz bu konuyu desteklediğimizi bu sistemin alınması gerektiğini ve bu konuda hükümletin atacağı adımların Yanında olacağımızı ifade ettik. Bu olmasaydı yani böylesine riskli bir ortamda böyle bir problemli ortamda böylesine bir savunma sistemi olmasaydı elbette biz bundan tabi ki olumsuz sonuçlarla karşılaşabilirdik. Önemli olan savunma sistemlerinin olması gerektiği şekilde Türkiye’nin savunmasında kullanılmasını herhangi bir şekilde hem pasif durumda bırakılması bu anlamda yanlış olur. Mutlaka bu sistemlerin konumlandırılması konuşlandırılması gerekir” dedi.

 Kaya; “Türkiye’nin en önemli atılması gerek adımı tek taraflı bağımlılık içine girmemesidir tek taraflı bağımlılıktan kastım şu yaklaşık 60 yıldan beri ABD Yakın bir ilişki içerisindeyiz. Bu ilişkide bir anlamada tek taraflı bağımlılık şekline dönüştü. Bütün savunmalardan tutunuz ve aygıtları değerlendirdiğinizde ABD ile tek taraflı bağımlılık oldu. Bugün F-35’lerde sıkıntı yaşıyorsak bunun etkisi var. Bu hatanın Rusya tarafında da düşünülmemesi gerekiyor. Türkiye’nin bu dönemi atlatabilmesi adına sistem ihtiyacı olduğu ortada. Türkiye bulunduğu konum itibariyle bir denge unsuru olarak bütün komşularıyla aynı Rusya, Avrupa birliği ile kendi meselelerini tartışabilecek noktaya gelmeli. Türkiye’nin ayakları üzerinde durmasını gerektirir. Bunun için tek taraflı bağımlılık değil çok taraflı diplomasi modeline geçmesi daha uygun olur” dedi.

TÜRKİYE’NİN SURİYE’DE ÖNGÖREMEDİĞİ SONUÇLARIN İRAN’DA ÖNGÖRMESİ ŞART

Soytürk; Sayın Kaya, son dönemlerde ABD ile İran arasında gergin bir çekişme var. Bu çekişme Türkiye Cumhuriyetinin ülkemizin muhtemelen göreceği zarar neler olacak?

İran 1639 Kasr-ı Şirin antlaşmasından beri her hangi sınır problemi yaşamadığımız komşu ülkemiz olduğunu dile getiren Uluslararası İlişkiler Uzmanı Mustafa Kaya, “İran komşu olmamız yanında ticarette aynı zemini bulabileceğimiz ülke. ABD’nin yapmaya çalıştığı bencil ve küstahça bir tavır. P5+1 Daimi beş ülke ve Almanya ile İran arasında imzalanan anlaşma Trumpın tek taraflı çekilmesinden sonra İran’a yaptırım kararı alması tamamen ABD’nin yol haritasını düşünmesinden başka bir şey değil. Bu kabul edilemez. Birleşmiş Milletlerin kararları ortada.

Kaya; Diğer daimi üyelerin kararları ortada orta, ABD dışında diğer imza sahiplerine düşen kendi imzalarının arkasında durmaktır. Bu bölge Irak ve Suriye’de yaşananlardan sonra İran’la da karıştırılırsa bu bölge artık işin içerisinden çıkılmaz noktaya gelir. Suriye’de yaşananalar ortada iken İran’la da karışıklık olursa Allah Korusun bundan sadece Türkiye olarak değil bölge olarak zarar görürüz. Bölgemiz istikrarsız, nereye evrileceği belli olmayan bir noktaya gider ki buda kabul edilemez. Türkiye’nin Suriye’de öngöremediği Sonuçların İran’da öngörmesi şarttır. Aynı oyunların İran üzerinde oynanmasını engelleyecek bir diploması caba içinde olmalıdır.

BAŞTA BUNDAN ABD ZARARI GÖRÜR

Soytürk; Sayın Kaya, ABD Başkanı Donald Trump 45 senatörüyle beraber Türkiye’yi görüştü. Bu görüşme sonrası Türkiye’ye yaptırım gelir mi?

Donald Trump Cumhuriyetçilerin  başkan adayı ve başkan seçildiğini ve Cumhuriyetçiler Evanjelis yapının desteklediği parti olduğunu dile getiren Uluslararası İlişkiler Uzmanı Mustafa Kaya, “Cumhuriyetçileri tarif edersek savaş yanlısı olarak tarif edilirler. Trump Türkiye gibi bir müttefikinin hava savunma sisteminin üzerinden kendi kontrolünün dışına çıkmasından dolayı biraz olaya daha soğukkanlı yaklaştı. Özellikle G-20 zirvesinde. Kendi içinde senatörler tarafından baskıya tabi tutuluyor. Ben bu baskılar neticesinde bir yaptırım kararı çıkabileceğini düşünmüyorum. Başta bundan ABD zarar görür ve bölgede dengeler acısından zarar görür. Bu görüşmeler olabilir. Karşılıklı olarak Trump ve senatörler kendi görüşlerini açıklaya bilir.  Yalnız fotoğrafın bütününde asıl sorumluluk Türkiye’ye dişer. Türkiye bölgedeki gelişmelerin tamında iradeyi eline alacak adımları atamazsa bölgedeki dengeler acısından şu ana kadar problem yaşadığı bütün ülkeleri kastederek söylüyorum onlarla iletişime geçebilecek kanalları inşa edemezse Türkiye’nin problemi yönetme kontrol etme ve bundan sonrasını belirleme şansı gittikçe azalır. Türkiye’nin bu acıdan böyle diplomasi adımları atacak atağına çıkması gerekiyor” dedi.

BİZİM OLANLARA EYVALLAH DİYECEK HALİMİZ YOK

Soytürk; Sayın Kaya, Türkiye’nin Petrol ve Doğalgaz arama çalışmaları var. Bu konuda Yunanistan’la gerginlik yaşanıyor bu konuda partinizin görüşü nedir?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti çok net bir şekilde Türkiye Cumhuriyeti kendi uluslararası hukuktan doğan haklarını kullanmak adına adımlar atığını söyleyen Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı Mustafa Kaya, “Burada asıl masaya yatırılması gereken Güney Kıbrıs Rum kesimi ve Avrupa Birliğinin ortaya koyduğu gayretlerdir. Asıl yorumlanması gereken onlardır. 2004 yılında Annan planı referandumuna evet denmesi gibi yanlış politikanın sonuçları bunlar. 2004 yılında evet dendiği için bir hafta sonra Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyeti Kıbrıs Cumhuriyeti adı altında Avrupa Birliğine üye yapıldı. Türkiye olarak bizim yaptığımız en büyük hatadır. Bu hata yapıldı bizim olanlara eyvallah diyecek halimiz yok. Bizim haklarımız baki, bizim garantörlük hakkımız baki. Orda ne kadar değer varsa Türkiye’nin yaklaşımı bugün için makul, ortada bir fayda varsa hem Güney Kıbrıs’ın ve Kuzey Kıbrıs’ın karşılıklı faydasına olabilecek şekilde bütün bu yer altı kaynaklar doğal kaynaklar değerlendirilsin olması gereken budur. Siz oraya geleceksiniz Akdeniz gibi önemli bir denizde Türkiye’yi yok sayacaksınız Kuzey Kıbrıs’ı yok sayacaksınız orda ne kadar ekonomik değer varsa bunları alıp götüreceksiniz diyeceksiniz ki burada sadece Güney Kıbrıs Rum kesiminin hakkı var diyeceksiniz bu anlaşılır gibi değil. Bu uluslararası hukuka karşı kabul edilebilir değil. Türkiye’nin sondaj faaliyetleri Türkiye’nin bu anlamda Kuzey Kıbrıs da yapmaya çalıştığı Kuzey Kıbrıs’ın hakkını korumak adına ve Türkiye Cumhuriyetinin kıta sahasında korumak adına yaptığı girişimler bu anlamda önemlidir. Bununda devam ettirilmesi gerekir” dedi.

Röportaj; Halit Soytürk

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER