Reklamı kapat

Reklamı kapat
Cadde News Gazetesi
Başlık

YENİAD; SELMAN ESMERER, SANAYİ, TEKNOLOJİ VE ÜRETİMDE HER ZAMAN VAR OLMAMIZ GEREKİYOR

YENİAD; SELMAN ESMERER, SANAYİ, TEKNOLOJİ VE ÜRETİMDE HER ZAMAN VAR OLMAMIZ GEREKİYOR Yeni Bir Dünya Sanayici ve İşadamları Derneği (YENİAD) Genel Başkan Selman Esmerer, Cadde News Gazetesi ve Tv ye gündemi değerlendirdi. Yaklaşan Kurban Bayramında 9 günlük tatili ve ekonomideki gelişmeleri Cadde News Gazetesi ve Cadde News TV’nin Genel Yayın Yönetmeni Halit Soytürk’ün sorularını cevaplayan […]

YENİAD; SELMAN ESMERER, SANAYİ, TEKNOLOJİ VE ÜRETİMDE HER ZAMAN VAR OLMAMIZ GEREKİYOR
25 Temmuz 2019 - 23:14 'de eklendi.

YENİAD; SELMAN ESMERER, SANAYİ, TEKNOLOJİ VE ÜRETİMDE HER ZAMAN VAR OLMAMIZ GEREKİYOR

Yeni Bir Dünya Sanayici ve İşadamları Derneği (YENİAD) Genel Başkan Selman Esmerer, Cadde News Gazetesi ve Tv ye gündemi değerlendirdi.

Yaklaşan Kurban Bayramında 9 günlük tatili ve ekonomideki gelişmeleri Cadde News Gazetesi ve Cadde News TV’nin Genel Yayın Yönetmeni Halit Soytürk’ün sorularını cevaplayan Yeni Bir Dünya Sanayici ve İşadamları Derneği (YENİAD) Genel Başkan Selman Esmerer, Kurban Bayramını da 9 gün olması bu doğru olmadığını, Üretime yönelik gayretlerin olası gerektiğini, Sanayi, teknoloji ve üretimde her zaman var olmamız gerekiyor” dedi.

Soytürk; Sayın Başkan 9 günlük Bayram tatilini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Özellikle uzun tatillerle ilgili çekinceleri olduğunu dile getiren Yeni Bir Dünya Sanayici ve İş adamları Derneği (YENİAD) Genel Başkan Selman Esmerer, “Ramazan Bayramında olduğu gibi turizmcilerin zorlamasıyla birlikte Kurban Bayramını da 9 gün olması bu doğru değil. Ülke olarak üretime ihtiyacımız var. Üretim olarak zayıf noktadayız. Dünyada Türkiye olarak üretim noktasında gerilerdeyiz” dedi.

GEZELİM TOZALIM MADUNDAYIZ

(YENİAD) Genel Başkan Selman Esmerer, şöyle devam etti. “Dünyada üretimde birinci sırada Çin var. Dünya piyasasında olduğu gibi bizim piyasalara Çin malları hâkim.  Çin hükümeti tarafından üretime, devlet teşviki ve her türlü destek veriliyor. Ülke olarak bizde üretime önem verilmesi gerekiyor. Türkiye’de ne hikmetse bayram olsa da tatil olsun ve gezelim tozalım madundayız” dedi.

Her şeyin bir bedeli olduğunu dile getiren Esmerer, “Üretime yönelik gayretlerimiz olmalı. Bu sahada sürekli tatil yaparak dünya liginde bir yere gelemeyiz. İthal eden ülke konumundan çıkarmalıyız. Eğer üretimi artırıp ihracatı artırırsak ancak   bugünkü sorunlar ile krizden çıkabiliriz.  Maalesef bu noktadaki gayretler çok zayıf ve hep tatil yapalım madunda gidiyoruz. Milli bayramlarda çok tatil günümüz var. Cenabıhak Ramazan Bayramını bir gün ve Kurban Bayramını üç gün olarak bizlere hediye etmiş bizler uzatarak Ramazan Bayramı arife Artı üç gün artı devlet haftaya tamamlıyor dokuz gün gibi çok yüksek bir tatile çıkarıldı. Kurban Bayramında Arife artı dört gün araya gelmemesine rağmen yine bazı popülist politikalarla birazda turizmcilerin zorlamaları ile 9 güne çıktı. Bu durum ülkemiz adına ciddi bir üretim kaybıdır.

Yeni Bir Dünya Sanayici ve İş Adamları Derneği olarak tatillerin uzatılmasını istemiyoruz. Çünkü üretim kaybı var. Üretim kaybı ciddi bir şekilde sanayicileri etkiliyor. Sabit giderler ülkemizde çok yüksek tatili uzattığını zaman sanayicinin ayakta durması zorlaşıyor sanayici ayakta duramayınca çalışana yansıyor. İşsizlik %14 gibi çok ciddi bir rakama yükseldi ülkemiz için büyük tehlike bu durum refah ve kalkınma olmuyor kalkınma olmayınca bundan herkes payını alıyor. İşsizlik artıyor iş yerleri kendini zor çeviriyor. Uluslararası piyasada rekabet edemiyor. Üretimde verimlilik az olduğu ülkemizde bunun üzerine birde tatilleri uzatıyoruz” dedi.

 Esmerer, “Dünya ülkelerinden üretimimiz geride bunun üzerine makine parkurunu onlardan ithal ediyoruz. Son teolojilerde sahip değiliz. Emeği çok olan işlerde yoğunlaşıyoruz.   Katma değeri yüksek Ürenlerde yokuz. Bu durumlara ilave ara tatiller uzatılarak üretim gücümüzü daha da aşağılara çekiyor. Ülke olarak üretimi artırarak katma değeri yüksek ürünleri üretmeye çalışarak dünya pazarlarında rekabet etmeye çalışarak bir yerlere gelmemiz gerekiyor” dedi.

BAYRAMLAR EĞLENCEYE DÖNÜŞTÜRÜLEREK RUHUNA AYKIRI OLMAMALI

Yeni Bir Dünya Sanayici ve İşadamları Derneği (YENİAD) Genel Başkan Selman Esmerer “Ekonomide ve üretimde durum ortadayken Hükümet popülist politika olarak sürekli tatili uzatmak belki turizm de canlanma oluyor ama ülkemizin üretim kaybı ciddi boyutlara geliyor. Sektörlerde yaşanan ekonomik sıkıntıların sonlandırılması için ve sektörlerin ayağa kalması faiz oranlarının mutlaka %10’ların altında inmesi gerekiyor.

 Sanayi, teknoloji ve üretimde her zaman var olmamız gerekiyor. Bunun için tatilleri uzatarak en sonuna kadar lastik gibi çekilerek kullanılmamalı. Tatil yapmak cenabı hakkın ikramıdır. Bayramlar eğlenceye dönüştürülerek ruhuna aykırı olmamalıdır” dedi.

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER