Reklamı kapat

Reklamı kapat
Cadde News Gazetesi
Başlık

KAVUNCU, ACI ÇIĞLIĞI VE FERYADI HER ZAMAN DUYMALIYIZ

KAVUNCU, ACI ÇIĞLIĞI VE FERYADI HER ZAMAN DUYMALIYIZ Kırıkkale’de Emine Bulut’un eski kocası tarafından öldürülmesini İYİ Parti Beşiktaş ve Kadıköy’de kadına şiddeti protesto etti. 10 yaşındaki kızının gözleri önünde eski kocası tarafından öldürülen Emine Bulut, İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı tarafından Beşiktaş ve Kadıköy de kadına şiddeti protesto etti. Beşiktaş Atatürk Cumhuriyet Demokrasi Anıtı önünde ve […]

KAVUNCU, ACI ÇIĞLIĞI VE FERYADI HER ZAMAN DUYMALIYIZ
24 Ağustos 2019 - 17:16 'de eklendi.

KAVUNCU, ACI ÇIĞLIĞI VE FERYADI HER ZAMAN DUYMALIYIZ

Kırıkkale’de Emine Bulut’un eski kocası tarafından öldürülmesini İYİ Parti Beşiktaş ve Kadıköy’de kadına şiddeti protesto etti.

10 yaşındaki kızının gözleri önünde eski kocası tarafından öldürülen Emine Bulut, İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı tarafından Beşiktaş ve Kadıköy de kadına şiddeti protesto etti.

Beşiktaş Atatürk Cumhuriyet Demokrasi Anıtı önünde ve Kadıköy Boğa Heykeli’nde gerçekleşen protestoda İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu bir basın açıklaması yaptı. Protestoya, İYİ Parti camiası ve vatandaşlar katıldı. 

İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu’nun yaptığı açıklamasında “Emine Bulut’un toplumun gözü önünde katledildiğini, olaya müdahale etmek yerine görüntüleri kayda alanların olduğunu,  böyle bir olayın yaşanmaması için, ellerinden geleni fazlasıyla yapmaya söz verdiklerini dile getirdi”

Bugün, maalesef çok acı ve üzüntü verici bir olay yüzünden burada toplandıklarını dile getiren İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, “Altı gün önce Kırıkkale’de meydana gelen vahşi bir cinayet, insanlığın geldiği noktayı hepimize sorgulattı ve bizler, içinde bulunduğumuz bu durumdan, şahit olduğumuz tablodan hem acı duyduk hem utandık.

Emine Bulut, bir kadın. Ve tek başına ayakları üstünde durup evladına bakmaya çalışırken bir erkek tarafından vahşice katledildi. Beylik laflarla, belki de tırnak içerisinde “erkekliğini” kanıtlama çabası içerisindeki psikopat bir katil, Emine Bulut’un hayatını elinden aldı. Geride, Emine Bulut’un “Ölmek istemiyorum” çığlıklarıyla, “Anne lütfen ölme” diyen bir evladımızın feryadı kaldı. 

Bu acı çığlığı ve feryadı her zaman duymalıyız. Emine Bulut, ölmeden önce son kez bir çığlık attı; fakat toplumumuzda sesini bile çıkaramadan katledilen, şiddete, tecavüze, psikolojik işkenceye maruz kalan binlerce kadın var. Her ay cinayete kurban giden kadınların istatistiklerinin tutulduğu, yıllık verilere göre analizlerin yapıldığı, kahrolası bir çağda, bir düzende yaşıyoruz. 

Fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kalan, istismara ve eziyete katlanmak durumunda kalan, “namus”, “töre” gibi aygıtların sorumluluğu altında ezilen ya da ekonomik ve sosyal yaşam başta olmak üzere her türlü ayrımcılığa maruz kalan kadınların sesini hep birlikte duymalı ve toplumsal bir mücadele başlatmalıyız. Bu yaşananlar, belki de “kadına şiddet” olduğu kadar “erkek şiddeti” olarak tanımlanmalı ve asıl sorunların yalnızca görünürde değil, en başta anlayış olmak üzere daha derinlerde olduğu kavranmalıdır. 

Hâlâ eşinden, sevgilisinden, eski kocasından, ağabeyinden, babasından canice eziyet gören, psikolojik ve fiziki şiddete maruz kalan binlerce kadın var. En başta devlet, vatandaşlarına yönelik sorumluluklarını yerine getirmeli ve “uzaklaştırma” ya da “koruma” kararları gibi mekanizmalardan önce, “şiddet gören kadını eşiyle barıştırmaya çalışan devlet memuru” zihniyetini silmeli, ardından cezaları daha caydırıcı hale getirerek toplumsal bir bilinç ve duyarlılık süreci başlatmalıdır. 

Kadınlara yönelik şiddet, daha önce de ifade ettiğim gibi her şeyden önce bir zihniyet ve anlayış sorunundan kaynaklanan, ekonomik ve sosyal meseleleri de içeren politik bir konudur. Ataerkil toplum ve bunu sürekli pompalayan siyaset anlayışı, kadına yönelik şiddetin politik-toplumsal bağlarını ortaya koymaktadır. Partimiz; her türlü şiddete maruz kalan kadına yönelik sosyal ve politik sorumluluğunun farkında olarak, bu vahşete ve potansiyel vahşetlere karşı mücadelesini her alanda sürdürecektir.

Emine Bulut, bütün bir toplumun gözü önünde katledildi. Emine Bulut yaralandıktan sonra anında müdahale etmek yerine görüntüleri kayda alanlar kadar bu süreçte hepimizin payı var. Bir daha bu vahşetlerin yaşanmaması için, elimizden gelen her şeyi yapmaya söz veriyoruz. Siyaset üstü olarak algılanması gerektiğini düşündüğümüz bu konuda bütün siyasi partileri, sivil toplum kuruluşlarını ve devletin ilgili kurumlarını, ortak ve uzun vadeli bir programın hazırlanması için davet ediyoruz” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER