Görkem EJDER
Reklamı kapat
Görkem EJDER
Reklamı kapat
Cadde News
Başlık

ÖMÜR BOYU NAFAKAYA SON!

BİLKA (Bilge Kadın Araştırma Merkezi) kuruluş yıldönümü münasebetiyle her yıl tertip ettiği geleneksel Pilav Gününü bu sene Üsküdar Valide Sultan Gemisinde Boğaz gezisi eşliğinde gerçekleştirdi. Kuruluşunun 12. senesine giren BİLKA 11. pilav gününde üyeleri, danışma kurulu ve destekçileriyle bir araya geldi. BİLKA Gençlik Masası Başkanı Elif Şükran Sezen’in Necip Fazıl Kısakürek’in “Canım İstanbul” şiiriyle yaptığı […]

ÖMÜR BOYU NAFAKAYA SON!
06 Kasım 2018 - 20:09 'de eklendi.

BİLKA (Bilge Kadın Araştırma Merkezi) kuruluş yıldönümü münasebetiyle her yıl tertip ettiği geleneksel Pilav Gününü bu sene Üsküdar Valide Sultan Gemisinde Boğaz gezisi eşliğinde gerçekleştirdi.

Kuruluşunun 12. senesine giren BİLKA 11. pilav gününde üyeleri, danışma kurulu ve destekçileriyle bir araya geldi. BİLKA Gençlik Masası Başkanı Elif Şükran Sezen’in Necip Fazıl Kısakürek’in “Canım İstanbul” şiiriyle yaptığı açılışın akabinde BİLKA Başkanı Av. Alev Sezen selamlama konuşması yaparak BİLKA’nın son bir yıllık faaliyetlerini katılımcılara anlattı.

Her devrin sorunlarının o devrin şart ve gereklerine uygun olarak çözülmesi gerekir. Yaklaşık bir asır önceki şartlara göre düzenlenen nafaka, çocuk teslimi, vesayet, adli müzaheret gibi konularda ortaya çıkan sorunların çözümü için BİLKA hazırladığı raporu Adalet Bakanlığı, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Kadın Statüsü Genel Müdürlüğü’ne teslim etti.

BİLKA Danışma Kurulu üyeleri Prof. Dr. Orhan Türkdoğan, Prof. Dr. Kürşat Türkdoğan, Prof. Dr. Ali Rıza Abay, Doç. Dr. Ömer Sever, Doç. Dr. Murat Coşkun, Dr. Mahmut Kırkpınar ve Dr. Ali Karakoç, eski Bağcılar Müftüsü Cihan Kurt, Av. Murat Kutlu Sezen, AK Parti İl Kadın Kolları üyesi ve KAYDER Kadın Kolları Başkanı Münevver Yorulmaz, Saadet Partisi Genel Merkez Yalova İl Sorumlusu Nazmiye Gülbaş, Saadet Partisi İl Kadın Kolları üyesi Çiğdem Dokur, Saadet Partisi Kadıköy İlçe Teşkilatından Ali Rıza Erdoğral, Hüsamettin Yaş ve Halil Çalış, Erbakan Vakfı İstanbul İl Kadın Kolları Tanıtım Başkanı Türkan Biroğlu, RİDEF Kadın Kolları Başkanı Ayşe Morgül, Tarihçi Yazar Metin Hasırcı, Yapımcı Yönetmen Dilşat Özer Kestevur ile çok sayıda BİLKA üyesi ve davetli katıldı.

“Tazminat Ayrı Nafaka Ayrı”

Birbiriyle uyum sağlayamayan çiftlerin, boşandıktan sonra ömür boyu nafaka vermesine karşı çıkan Av. Alev Sezen, “karşı tarafa ödenecek olan nafakanın da belirli bir süresi olması gerekir. Ayrıca nafaka verilme süresinin belirli kriterlere göre değerlendirilmesi gerekir. Tazminat, uğranılan zararı gidermeye yönelik bir hareket olurken, nafaka ise yaşamı sürdürmeye yöneliktir, ikisinin aynı ortak bir uygulamaya tabi tutulması yanlıştır” dedi.

“Kadına Nafaka Ödemede Pozitif Ayırımcılık Getirilmeli”

Eski kanunda yer alan, hal-i refah (zenginlik durumu) tekrar gündeme gelmesi gerektiğini dile getiren BİLKA Başkanı Av. Alev Sezen, “kadınlar erkeklere eski Medeni Kanunumuzda olduğu gibi Anayasamızda yer alan pozitif ayrımcılık uyarınca refah durumu çok iyi ise nafaka ödemelidir. Nafaka dosyalarının uzun yıllar işlem görmesi icra dairelerinde dosya fazlalılığına neden olmaktadır. Takip ve tahsili zor olan nafaka dosyalarının “tek bir icra dairesinde” toplanması gerekmektedir. Birikmiş nafaka borçları ödenmediği takdirde verilecek cezalarda, Yargıtay’ın nafakaya hükmedildiği tarihi değil icraya koyma tarihini dikkate alması doğru değildir. Nafaka ödemeyene uygulanacak hapis cezası üst sınırdan ve etkili bir şekilde uygulanmalıdır” dedi.

“Geçmişin Şartları Ayrı, Bugünün Şartları Ayrı”

Her devrin sorunları o devrin şart ve gerekliliğine göre çözülmelidir diyen Av. Alev Sezen, “Geçmiş zamanların şartlarına göre düzenlenen nafaka, çocuk teslimi gibi konularda ortaya çıkan sorunlar çözülememektedir. Bu nedenle günümüzün sorunları, bugünün ihtiyaçlarına uygun şekilde ilgili uzmanlar tarafından çözülmesi gerekir” dedi.

“Artık Sahipsiz Değilsiniz!”

BİLKA Başkanı Av. Alev Sezen, “Yoksul olan kişi akrabalarına karşı nafaka davası açabilir, akrabası olmayan kişilere de devlet sahip çıkmalıdır. Devlet, sosyal devlet ilkesi gereği muhtaç olan vatandaşlarına sahip çıkmakla görevlidir” dedi.

BİLKA kuruluş yıldönümü nedeniyle 11. si düzenlenen Pilav Günü Üsküdar Valide Sultan Gemisinde Boğaz gezisi, pilav ikramı yapılarak İstanbul boğazının tarihi mekânları ile ilgili sunum yapıldı.

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER