Reklamı kapat

Reklamı kapat
Cadde News Gazetesi
Başlık

YENİAD GENEL BAŞKANI SELMAN ESMERER, ÜLKE OLARAK İTİBAR KAYBEDİYORUZ

YENİAD GENEL BAŞKANI SELMAN ESMERER, ÜLKE OLARAK İTİBAR KAYBEDİYORUZ Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınmasının ardından Yeni Bir Dünya Sanayici ve İşadamları Derneği (YENİAD) Genel Başkanı Selman Esmerer’den tepki gösterdi. Merkez Bankası Başkanını görevden almakla işin çözülemeyeceğini, Merkez Bankasının bağımsızlığına gölge düştüğünü, görevden almayla dünyada Türkiye’nin güvenirliğinin azaldığını, Uluslararası göz ve finans çevreleri hoş […]

YENİAD GENEL BAŞKANI SELMAN ESMERER, ÜLKE OLARAK İTİBAR KAYBEDİYORUZ
12 Temmuz 2019 - 23:15 'de eklendi.

YENİAD GENEL BAŞKANI SELMAN ESMERER, ÜLKE OLARAK İTİBAR KAYBEDİYORUZ

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınmasının ardından Yeni Bir Dünya Sanayici ve İşadamları Derneği (YENİAD) Genel Başkanı Selman Esmerer’den tepki gösterdi.

Merkez Bankası Başkanını görevden almakla işin çözülemeyeceğini, Merkez Bankasının bağımsızlığına gölge düştüğünü, görevden almayla dünyada Türkiye’nin güvenirliğinin azaldığını, Uluslararası göz ve finans çevreleri hoş bakılmadığını, Türkiye ye riskli ülke olarak bakıldığını ve emir komutayla suni müdahalelerle olmayacağını dile getiren Yeni Bir Dünya Sanayici ve İşadamları Derneği (YENİAD) Genel Başkanı Selman Esmerer, hükümeti uyararak sektörlerde yaşanan sıkıntıları dile getirdi.

“Ekonominin Kendi Paradigmaları Var”

Yeni Bir Dünya Sanayici ve İşadamları Derneği (YENİAD) Merkez Bankası Başkanının görevden azl edilmesini doğru bulmadıklarını dile getiren Selman Esmerer, “Dünyada Merkez Bankası başkanları bağımsız, müdahale edilmiyor. Kendi yönetim kurulları var. Mevcut ekonominin paradigmaları var. Kurul olarak gelişmeleri takip ederek karar veriyor. Tabi gönül istiyor ki faiz sarmalından Türkiye çıksın ancak üretimle bu faiz sarmalının dan çıkabilir. Yani “faiz indir demek emir komutayla olmaz” Ekonominin kendi paradigmaları verileri var. Bugünlerde %16 lar da seyredilen bir enflasyonla faizleri düşürmeniz mümkün değil. Faizin düşmesi için hızlıca yapısal reformların yapılması lazım, özellikle üretimin ve ihracatın artırılması üretim artığında zaten enflasyon aşağı düşecektir” dedi.

“Bankalar Tefeci Gibi”

Selman Esmerer, “Ülkenizde enflasyon 5 ve 6 rakamlarına inmesi, faizinde tek haneli olması lazım ki buna bağlı faizde tek hanelere insin. Enflasyonun altı yedilere banka kredilerinin de 0.8, 0.9 gibi rakamlara inmesi gerekiyor. İnşaat sektörü ve sanayicinin diğer sektörlerin kredi kullanabilmesi imkanı olsun. Ülkemizde ekonomik kriz ile işsizlik var. İşsizlik %14 gibi çok büyük rakamlara çıkmış. Halk mağdur, sanayici mağdur işletmeler dar boğaza girmişler. Finansal sıkıntıları var. Vergi, SGK ödeyemiyorlar. Bir çok konuda firmalar mücadele ediyorlar. Bankalar tefeci gibi inanılmaz bir faiz oranıyla sanayiciye teklif getiriyorlar. Yıllık %26, %30 gibi rakamlarla çok ciddi bir faize tekamül ediyor. Sanayicinin ve müteahhittin bu parayı kullanma şansı olmuyor. Yeni Bir Dünya Sanayici ve İşadamları Derneği olarak bizler faizli bir sisteme karşıyız çünkü faiz bir sömürü aracıdır. Faiz insanların emeğini sömürür ve ticaret hacmini daraltır. Bu duruma karşı alternatif sistemlerin faizsiz yapıların güçlendirilmesi lazım. Yalnız mevcut yürüyen sistem içerisinde bu kadar yüksek faizle piyasaların açılması hiç mümkün değil. Sayın Cumhurbaşkanımızda bunu kastediyor. Bu emir komutayla suni müdahalelerle olmaz” dedi.

“Mutlaka Faiz, Döviz, Enflasyon Sarmalından Çıkmamız Gerekiyor”

S-400 olaylarından sonra Doların 5.60 seviyelerine geldiğini dile getiren Yeni Bir Dünya Sanayici ve İşadamları Derneği (YENİAD) Genel Başkanı Selman Esmerer, “Merkez Bankasın Başkanı görevden alındıktan sonra Dolar 5.75 fırladı. Bu durum ihracatçı ve imalatçı sizin kurunuz bu kadar oynak olduğu zaman maliyet hesabı yapamıyor. Sanayici doların gerçek değeri 5.60 mı 5.70 mı 6 mı 7 dimi 7.20 yi görür mü?. Kurun bu kadar oynak olması imalatçı ve ihracatçı firmaları hesap yapamaz hale getiriyor. Memlekette ciddi bir kiriz başlıyor. İnsanlar önünü göremiyor uzun vadeli plan proje yapamıyor. İnsanların bunu görebilmesi için ülkede döviz istikrarı, düşük enflasyon, faizlerin düşük olmaması bütün bunlara bakıldığı zaman yatırımcının önü açılmıyor. Ülkemizin mutlaka faiz, döviz, enflasyon sarmalından çıkması gerekiyor” dedi.

“Türkiye Ye Riskli Ülke Olarak Bakılıyor”

YENİAD Genel Başkanı Selman Esmerer, “Merkez Bankasının Başkanını görevden almakla bu işi çözemeyiz tam tersine itibar kaybederiz. Görevden almayla dünyada güvenirliğimizi azalıyor. Merkez Bankasının bağımsızlığına gölge düşüyor müdahale oluyor bunlardan kaçınmak lazım. Uluslararası finans çevreleri hoş bakmıyorlar müdahale olarak görüyorlar. Merkez Bankası Başkanın görevden alınması uluslararası finans da bizim güvenirliğimiz düşüyor. Türkiye ye riskli ülke olarak bakılıyor. Hükümetimizin önümüzdeki dönemde Ekonomide topyekûn seferberlik yapması lazım” dedi.  

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER